Najskuteczniejsza metoda na rzucenie palenia papierosów?

Posted on Październik 14, 2010. Filed under: metoda na rzucenie palenia | Tagi: , , , |

Nałóg jakim jest palenie papierosów znany jest ludzkości już od stuleci, daje do duże podstawy do obiektywnej opartej na faktach oceny szkodliwości używania papierosów. Wraz ze wzrostem świadomości osób zajmujących się badaniem zjawiska, lekarzy, którzy na co dzień zajmują się leczeniem powikłań jakie powoduje nałóg nikotynowy oraz ludzie zajmujący się zdrowiem publicznym na całym świecie poświęcili już ogromną ilość pracy badawczej, obserwacji i kolekcjonowania danych aby dokładnie zrozumieć cały proces. Czy jednak wraz z tą wiedzą i coraz większymi środkami przeznaczanymi z puli publicznej dały nam rezultat w postaci naprawdę skutecznej metody na rzucenie palenia raz na zawsze?

Metody rzucania palenia jakie obecnie funkcjonują na świecie.

Wbrew pozorom (szczególnie dla palaczy) istnieje bardzo duża ilość metod wspierających rzucanie palenia, poza metodą „silnej woli”, którą zapewne od czasu do czasu stosuje bądź stosowała większość palaczy:) Sprawdźmy z czego możemy wybierać w walce z nikotyną:

#1 Metoda Allena Carra – „Easy Way to Stop Smoking” (Łatwy Sposób na Rzucenie Palenia).

Metoda zdroworozsądkowa, sprawdzona na wielu i ponoć niezwykle skuteczna (piszę ponoć, gdyż sam na sobie nie sprawdzałem). Twórcą metody jest Allen Carr amerykanin, który swego czasu wypalał kilka paczek dziennie – mimo to nie zrezygnował nigdy z walki z nałogiem, postanowił opracować metodę, która pozwoli mu pozbyć się szkodliwych przyzwyczajeń bez przechodzenia przez „koszmar” i „męki” rzucania palenia. Udało mu się i dzięki niemu powstają na całym świecie ośrodki terapeutyczne stosujące jego metodę. Palacze palą nie z powodów, dla których nie powinni palić, ale z powodów, dla których palą. Metoda ta jest pierwszą, która analizuje prawdziwe powody, dla których palimy. Allen Carr odkrył jak działa ‚nikotynowa pułapka’ i że to nie brak silnej woli utrudnia rzucenie, ale konflikt woli. Jego metoda usuwa ten konflikt, w rezultacie palacz nie potrzebuje silnej woli, żeby rzucić albo pozostać wolnym. W momencie, kiedy palacz zrozumie działanie pułapki i postępuje zgodnie z kilkoma precyzyjnymi, prostymi instrukcjami, fizyczne objawy odstawienia nikotyny przestają być problemem. JAK TO DZIAŁA? Tak naprawdę fizyczne objawy odstawienia nikotyny są słabe i bardzo przypominają głód jedzenia. Jest to uczucie ‚pustki i niepokoju’, uczucie, że ‚czegoś brakuje’. Prawdziwy koszmar palacza próbującego rzucić palenie, polega na psychicznym przygnębieniu wynikającym z przekonania, że pozbawia się on autentycznej przyjemności i wsparcia. Najważniejszy jest fakt, że wystarczy kupić książkę i nie trzeba brać udziały w terapii. Metoda godna polecenia!

#2 Metody farmakologiczne (pastylki i plastry).

Na polskim rynku są dostępne specjalistyczne leki, opracowane z myślą o osobach, które chcą rzucić palenie. Ważne jest aby nie stosować ich w sposób instrumentalny czy magiczny tzn. wezmę lek i zapomnę o paleniu. Nie istnieje lek, który działa w taki sposób. Lek ma pomóc w rzuceniu palenia poprzez m.in. łagodzenie objawów głodu nikotynowego. Wśród leków wspomagających rzucanie palenia znajdują się m.in.: kuracje z nikotyną tzw. Nikotynowa Terapia Zastępcza czy inne specjalistyczne leki nie zawierające nikotyny ze względu na inny rodzaj oddziaływania tj.: Tabex lub Zyban. W jaki sposób wybrać lek odpowiedni dla siebie? Ważnych jest kilka czynników: Po pierwsze: poziom uzależnienia – sprawdź czy potrzebne jest Ci wsparcie lekami – zajrzyj do mechanizmach uzależnienia, zrób sobie test uzależnienia, przeprowadź mój wywiad dotyczący palenia papierosów, sprawdź swoją motywację do rzucania palenia. Po drugie aby wykluczyć przeciwwskazania dotyczące stosowania przez Ciebie wybranego leku ważna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, lub wizyta w specjalistycznej Poradni Pomocy Palącym. Po wstępne informacje możesz też zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym TPPP (kliknij poradnie). Wyróżniamy następujące leki: Nikotynowa Terapia Zastępcza (gumy, pastylki do ssania, plastry, inhalator, tabletki podjęzykowe):

– Tabex
– Zyban
– Champix
– Tobacoff

Źródło: http://www.jakrzucicpalenie.pl/

#3 Metody naukowo wątpliwe (biorezonans, metody „naturalne”).

„Bioterapią określa się swoiste oddziaływanie jednego organizmu na drugi poprzez wykorzystywanie wpływu na tzw. Bioenergię rozumiana jako własną każdego żywego organizmu przejawiająca się w jego „dynamicznym funkcjonowaniu”. Bioenergia ma tworzyć wokół organizmu pole energetyczne (pole biologiczne, biopole) zalene od energii własnej oraz „ harmonii psychosomatycznej”. Tak twierdzi jeden profesor – co ja na ten temat myślę? BULLSHIT dla ubogich, być może zmienia nastawienie ale na niektórych może to nawet działać. Przypuszczam jednak, że całe możliwe oddziaływanie odbywa się na poziomie świadomości i nastawienia umysłu niż jakiegoś tajemniczego biopola. Wie ktoś coś na ten temat?

#4 ?

No właśnie, co jest jeszcze ? Zapraszam do komentowania;)

Reklamy

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Komentarze 2 to “Najskuteczniejsza metoda na rzucenie palenia papierosów?”

RSS Feed for Rzucanie palenia – jak rzucić nałóg? Comments RSS Feed

mnie udalo sie rzucic bez problemow – latwo, szybko i przyjemnie. moglem przy tym chodzic na imprezy i pic alkohol. wiecej u mnie.
pozdrawiam!

ja nie pale juz 2 dzien mam zamiar kupic sobie ta ksiazke, gdyz od nie jednej juz osoby slyszalam ze jest skuteczna. pozdrawiam wszystkich rzucajacych palenie:)


Where's The Comment Form?

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: